top of page

Kahve Çekirdeklerinin Farkı


3. dalga nitelikli kahve markası Romm Coffee; kavurduğu kendi çekirdeklerini pek çok coffee shopa tedarik ederken, verdiği eğitimler ile de dikkat çekiyor. Dijital platformlarda satılan çekirdek kahve ve ekipmanları, pratik filtre çeşitlerinin yanı sıra İstanbul Ayrılık Çeşme’de yer alan atölyesinde kahve satışı ve barista eğitimlerine de devam ediyor.


Romm Coffee; hepimizin sevdiği ve vazgeçemediği kahve hakkında detaylı bilgiler vererek, bilinçlendirmeyi ve kahveyi tüm detayları ile öğretmeyi misyon edinmiş bir marka.

O halde kahve çekirdekleri hakkında biraz daha bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?


Bir kahve dükkanına gittiğimizde çeşit çeşit kahve çekirdekleri görürüz. Oysa bütün kahveler büyük oranda iki ana tip çekirdek altında toplanır. Robusta ve Arabica. Dünya üretiminin yaklaşık yüzde 75’ini Arabica çekirdekleri oluştururken yüzde 25’i ise Robusta’dır.Farkları nelerdir?

Arabica çekirdekleri, yumuşak içimlidir. Damakta genelde meyve aromalı bir tat bırakırlar. Robusta çekirdekleri ise, sert ve yoğundur. Damakta genelde topraksı tat bırakan çekirdeklerdir.

Robusta çekirdekleri, Arabica çekirdeklerine göre daha yuvarlaktır. Arabica çekirdeklerinin görünümü daha çok oval yapıdadır.


Robusta çekirdeklerinin kafein oranı yüzde 1,4 iken, Arabica çekirdekleri yüzde 0,6 kafein içerirler. Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta; yüksek kafein daha kaliteli oldukları anlamına gelmez, belirleyici unsur her zaman için tattır. Dolayısı ile yüksek kafein, kahvenin iyi olduğu anlamına gelmez.

Robusta çekirdekleri doğa şartları ve iklim koşullarına daha dayanıklıdır. Bu nedenle üretilmeleri daha kolaydır. Düşük rakımlarda rahatlıkla yetişebilir. Robusta kahve ağacı, Arabica kahve ağacına göre daha fazla ürün verir.


Robusta çekirdekleri genellikle, doğu yarım kürede yetişir. Vietnam, Endonezya, Hindistan ve kısmen Afrika’nın doğusundaki ülkeler en bilinen Robusta yetiştiricileridir.


Arabica çekirdekleri ise Afrika, Papua Yeni Gine’nin yanı sıra asıl olarak Güney Amerika’da üretilir. Kolombiya, aldığı kararla Robusta çekirdeği yetiştirmemektedir.


Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerinden daha ucuzdur. Tat çetelesinin azlığı, sert, topraksı tadı ve kolay yetiştirilebilir olması Robusta’nın daha düşük fiyatlanmasının ana nedenidir.


Arabica çekirdeklerinde asidite düşük, gövde düşük ve tat oranı yüksektir. Robusta çekirdeklerinde asitide düşük, gövde yüksek ve tat oranı düşüktür.


Arabica çekirdeklerinden alacağınız tatlar; meyve, çikolata, çiçek, baharat gibi pozitif tatlarken, Robusta çekirdekleri daha çok kauçuk, ilaç ve küf gibi negatif tatlar barındırır.


Robusta 0-900 metre arasında yetişebilir. Arabica çekirdekleri ise 800-2200 metre arasında yetişir.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page