top of page

Kahve Tadını Daha Çok Almak İçin: Hario V60


Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren kahvenin, her damak tadına hitap edecek farklı aroma ve lezzetleri olduğunu biliyoruz. Peki, aynı çekirdeğin, farklı demleme yöntemleri ile farklı lezzetler sunduğunu biliyor muydunuz?


Nitelikli kahve çekirdekleri, ev baristaları için eğitimleri ve Türkiye’nin her yerindeki coffee shoplara kahve konusunda verdiği danışmanlıkları ile bilinen Romm Coffee’nin kahve tutkunu kurucusu Ayhan Mortepe’nin Hario V60 demleme yöntemi hakkındaki püf noktalarını öğrenmeye ne dersiniz?


Pour over yani yer çekimli sistemler dediğimiz demleme yöntemlerinden en popüler olanlarından biri de Japon Hario firmasının icadı “V60” demleme yöntemidir.


Tüm pour over sistemlerde olduğu gibi kendine has bir kağıt filtreye sahip bu yöntemle, kahveden en efektif aromaları dakikalar içinde almanız mümkündür.Seramik, cam, plastik ve metal aparatı olan bu yöntemin en yaygın kullanılanı seramiktir. Konik biçimli yapısı sayesinde, akış sırasında kahvenin her bir tanesinin maksimum verimde kullanılıyor olması, kahveden elde edeceğiniz gövde aromasını en üst seviyeye taşır.


Demleme süreniz, döküşleriniz ve suyun sıcaklığına bağlı olarak oluşacak asidite ile beraber alacağınız aromalar da maksimum seviyede olacaktır. İdeal V60 demlemesi kişisel olarak değişse de reçete genel olarak şu şekildedir.


İlk önce suyumuzu 92 derece olarak ısıtıyoruz. Kahvemizi Commandante 25-30 Klik arasında kahvenin cinsi ve yapısına göre öğütüyoruz. İlk olarak Hario V60 kağıdımızı yerleştirip ıslatıyoruz. Aynı zamanda V60 ekipmanımızı da ısıtıyoruz.


Her bir bardak için 18 gram kahve ve 300 ml su kullanıyoruz.

Ön demlemede (Blooming) kahve miktarımızın iki katı kadar (36 ml) veya kahve yüzeyini ıslatana kadar kahvemize su ekliyoruz. Bu süre toplamda 40 saniye civarı sürmeli.


Sonraki döküşlerimiz üç aşamada ve toplamda 3 ila 5 dakika içerisinde tamamlanmalı. İlk döküşü 100 ml, ikinci döküşü 200 ml, son döküşü 300 ml olarak ayarlayabiliriz. Döküşler tamamlandığında eğer süre 3 dakikanın altındaysa kahve öğütümü olması gerekenden kalın olarak öğütülmüştür ve tadı ekşi olabilir. Eğer süre 5 dakika ve üzeriyse kahve, olması gerekenden fazla ince öğütülmüştür ve acı bir kahveye dönüşebilir. Böyle durumlarda kahve öğütüm ayarını kontrol etmek gerekecektir.
2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page