top of page

Yaz Sağlığı İçin Dikkat!


Yaz aylarına sayılı günler kala birçok kişi kışın aldığı kiloları veya fazlalık kilolarını vermenin yollarını arıyor. Hızlı kilo alıp vermenin sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğinin altını çizen uzmanlar uzun zamana yayılan dengeli beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Online diyet platformu Askipo, yaza fit ve sağlıklı bir başlangıç yapmak isteyenlere 5 püf noktasını sıralıyor.


1) Su tüketimine dikkat edin

Dikkat edilmesi gereken en önemli madde, vücudun sıvı dengesini korumaktır. Sıcak havalarla birlikte terleme ile sıvı kaybedilir. Su, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar ve vücutta ödem oluşmasını önler. Gün içinde susuzluk hissi olmasa bile su içmeye özen gösterilmelidir. Günlük içmeniz gereken su miktarını kilonuz x 35ml. hesabı yaparak bulabilirsiniz.


2) Öğünlerinizi atlamayın, porsiyon kontrolü yapın

Güne aç başlamayın ve günün ilk öğününü mutlaka iyi kalite besinlerden seçin. Öğün atlamak insülin seviyenizde dalgalanmalara neden olabilir. Bu dengesizlikler de ani iştah artışlarına sebebiyet verebilir. bu yüzden öğün atlamamalı ve dengeli porsiyonlara uyarak beslenmeye dikkat edin.

3) Etiket okumayı alışkanlık haline getirin

Ürün etiketleri, tüketiciye ürünle alakalı bilgi vermenin yanısıra bilinçli beslenme ve satın alma tercihlerini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı beslenmenizde etiket okuma alışkanlığı etmeli ve doymuş yağ, trans yağ, sodyum ve toplam şekerler gibi içeriklerin minimum değerlerde olmalarına dikkat etmelisiniz.


4) Egzersizi hayatınız bir parçası haline getirin

Gün içerisinde fiziksel aktiviteye daha fazla yer ayırın. DSÖ’ye göre haftada 5 gün günlük 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüş, metabolizmanızı hızlandırmaya ve kalori kaybınızı arttırmaya yetecektir. Fiziksel aktivitenin fizyolojik olduğu kadar psikolojik faydaları da bulunmaktadır.


5) Uyku düzeninize dikkat edin

Uyku sürelerinizi dengeli tutun. Aşırı veya yetersiz uyku, kilo kontrolünde istenmeyen sonuçlara neden olacaktır.İyi yaşam platformu Askipo birçok farklı çözümü bir arada topluyor

Bütünsel bir iyi oluşa odaklanan Askipo, farklı çözümleri ve hizmetleri tek bir platformda topluyor. Sağlıklı beslenmek isteyenler için "online diyet", terapi ihtiyacı olanlar için "online terapi" sunmanın yanı sıra iyi yaşam serüvenini bireysel olarak deneyimlemek isteyenler için "kalori takibi, su takibi, egzersiz takibi, kafein takibi, aralıklı oruç aracı, duygu durum günlüğü", eğlenmek ve öğrenmek isteyenler için "bulmaca", topluluktan güç almak isteyenler için "forum" gibi çeşitli çözümler sunuyor.

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page